Protokół Nr 46/09 z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 14 października 2009r.


 
Protokół Nr 46/09
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 14 października 2009r.
 
 
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Zastępca Burmistrza – Marek Zieńko
2.  Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa Jarosław Dera.
 
 
         Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Henryk Dziarnowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Stanowisko Komisji w sprawie wniesienia projektu uchwały dot. zaopiniowania planu ochrony środowiska dla rezerwatu przyrody „Buczyna”.
4. Zapoznanie się z materiałami dotyczącymi organizacji lokalnej grupy rybackiej.
5. Opinia w sprawie budowy drogi gminnej ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.
6. Wolne wnioski i zakończenie.
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie. 
  
 
Ad.2. Komisja jednogłośnie zatwierdziła protokół ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 19 sierpnia 2009r.
 
 
 
Ad.3. Pan Dera poinformował, że rezerwat przyrody „Buczyna” w Lutówku istnieje od wielu lat, jednak formalnym wymogiem jego istnienia jest podjęcie uchwały przez Radę Miejską w sprawie zaopiniowania planu ochrony tego rezerwatu. Wobec powyższego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zwróciła się do Rady Miejskiej o zaopiniowanie ustanowienia planu ochrony rezerwatu.  
Pan Dera przedstawił następnie projekt uchwały Rady Miejskiej w w/w sprawie, który Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie.
 
 
Ad.4. Pan Dera przedstawił Komisji dokumentację w sprawie możliwości utworzenia lokalnej grupy rybackiej na terenie Gminy. Pan Zieńko wyjaśnił Komisji zasady tworzenia w/w grup rybackich. 
 
Komisja zasugerowała, że Urząd Miejski powinien doprowadzić do zorganizowania spotkania stron będących zainteresowanymi przystąpieniem do lokalnej grupy rybackiej, podczas którego zainteresowani wypracują decyzję w sprawie ewentualnego utworzenia lokalnej grupy rybackiej.
 
 
Ad.5. Pan Dera poinformował Komisję, że do projektu budżetu Gminy na 2010r. wpłynęły cztery poniższe wnioski w sprawie możliwość budowy dróg gminnych we współfinansowaniu ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych:
- Sołectwa Zboże o budowę drogi w Zbożu (odcinek około 2km.)
- Sołectwa Zalesie o budowę drogi na odcinku Skarpa – Zalesie (odcinek około 1km.).
- Sołectwa Wałdówko o budowę drogi na odcinku Wałdówko – Wilkowo (odcinek około 2km.)
- Sołectwa Trzciany o budowę drogi w Trzcianach.  
 
Pan Dera nadmienił, że propozycja budowy ostatniej z dróg jest niejako wykluczona ponieważ część wskazanej drogi leży na terenie Gminy Kamień Krajeński. Pan Dera dodał, że ze środków Funduszu można realizować tylko jedną inwestycję rocznie.   
 
Komisja jednogłośnie opowiedziała się za przystąpieniem do realizacji w 2010r. budowy drogi na odcinku Wałdówko – Wilkowo. Zdaniem Komisji budowa tej drogi jest niezbędna zwłaszcza, że stanowi ona trasę dowozu dzieci do szkół. Komisja stwierdziła za zasadne budowę w drugiej kolejności drogi na odcinku Skarpa – Zalesie, wnioskowanej przez Sołectwo Zalesie.                         
 
 
Ad.6. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pan Dera zapoznał Komisję z kilkoma pismami w sprawie przebiegu dróg prywatnych i gminnych tj. z pismami Państwa   o wydzielenie drogi i przekazanie jej Gminie.
Komisja zasugerowała, aby przeprowadzić w tej sprawie wizję lokalną z udziałem zainteresowanych stron celem doprowadzenia do uzgodnień (Pan  , Sołtys, Pan  ).  
- Pan Horyd zapytał o przebieg modernizacji mostu na Kamionce. Pan Dera wyjaśnił, że most zostanie wyremontowany ze środków naszej Gminy, bez partycypacji w kosztach Gminy Kęsowo.
- Pan Dera poinformował, że intencją Urzędu Miejskiego jest wykup drogi od Pana  (Trzciany – droga umożliwiająca mieszkańcom dojazd do wsi). Komisja jednogłośnie poparła możliwość wykupienia gruntu od Pana   pod zabezpieczenie dojazdu mieszkańcom.  
- Pan Dera, na pytanie Pana Jagodzińskiego, poinformował że gminne wysypisko nieczystości we Włościbórku posiada zezwolenie na użytkowanie do 2017r.
- Pan Jagodziński powiedział, że jego zdaniem Referat Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa powinien zostać wzmocniony etatowo, tym bardziej że Referat realizuje coraz więcej zadań także z zakresu pozyskiwania środków z Unii Europejskiej. Pan Zieńko stwierdził, że Referat jest obecnie rzeczywiście mocno dociążony, jego praca będzie monitorowana na bieżąco, co pozwoli wypracować decyzję w sprawie jego ewentualnego wzmocnienia.            
- Pan Dziarnowski poinformował o konieczności „przełożenia” drogi w Piasecznie (przy gruntach Pana   ). Zaproponował możliwość odkupienia części gruntu od Pana    co doprowadzi do prawidłowego przebiegu drogi.
- Pan Gugnacki zaproponował, aby jeszcze przed wyjazdową Sesją w Lutowie przeprowadzić dyskusję nad propozycjami stawek podatku rolnego na 2010r. Komisja, wobec powyższego, postanowiła, że odbędzie swoje posiedzenie po podaniu komunikatu przez Główny Urząd Statystyczny. Na posiedzenie Komisja zaprosi gminnych przedstawicieli Izby Rolnej.                                     
 
         Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.
 
 
 
                                                                                  Przewodniczący Komisji
                                                                                      Henryk Dziarnowski 
 
 
protokołował:
Tomasz Dix
 

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (14 października 2009)
Opublikował: Administrator (24 marca 2010, 14:31:42)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (18 maja 2023, 08:02:52)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 840