Protokół Nr 13/07


Protokół Nr 13/07
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 6 lipca 2007r.



W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Marek Winowiecki – przedstawiciel Izby Rolniczej
2. Henryk Lemański – przedstawiciel Izby Rolniczej
3. Vogt – Prezes Ogródków Działkowych
4. Benedykt Kluczka – Prezes Ogródków Działkowych
5. Jerzy Nowiński – Prezes Ogródków Działkowych
6. Jarosław Dera – Pracownik Samodzielnego Stanowiska ds. Rolnictwa, Leśnictwa i Zadrzewień
7. Eugeniusz Głomski – inspektor Referatu Gospodarki Komunalnej


Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Henryk Dziarnowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
  3. Informacja z bieżącej działalności Izb Rolniczych.
  4. Informacja w sprawie szkód łowieckich.
  5. Spotkanie z przedstawicielami działkowców, celem możliwości wprowadzenia segregacji nieczystości na działkach.
  6. Ponowne stanowisko w sprawie drogi w Chmielnikach.
  7. Wolne wnioski i zakończenie.

W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.



Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół Nr 12/07 ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 15 czerwca 2007r.


Ad.3. Pan Lemański przedstawił informację z bieżącej działalności Izb Rolniczych.
Poinformował, iż:
- Izba dokonała wyboru nowego Prezesa. Na dzisiejszym Walnym posiedzeniu zostaną wybrane składy trzech Komisji.
- na pierwszym roboczym posiedzeniu Izby wypracowano kilka postulatów dotyczących sprzedaży żywca i roślin okopowych tj:
a) w związku z trudnościami w skupie żywca, postanowiono uznać kolejną chorobę jako zwalczaną z Urzędu. Choroba jest monitorowana z urzędu w niektórych krajach Unii Europejskiej, co powoduje iż tamtejsze rynki odrzucają polskie produkty.
b) w związku z dyktatem zakładów mięsnych w zakresie cen skupu żywca zaproponowano możliwość doprowadzenia do wpływu producentów na ceny żywca.
c) podobna sytuacja jak w punkcie a) ma miejsce w produkcji roślinnej. Brak uznania bakteriozy pierścieniowej za chorobę zwalczaną z urzędu powoduje fakt, iż został ograniczony wywóz ziemniaków do krajów Unii Europejskiej.
Pan Lemański nadmienił również, iż zwrócono uwagę na fakt, iż w Polsce przepisy dot. parametrów jakościowych produktów rolnych są bardziej rygorystyczne niż w Unii Europejskiej. W związku z powyższym produkty rolne np. z powodu zwiększonej wilgotności nie uzyskują pełnych cen w skupie.
Pan Lemański poinformował również, iż nastąpiła zmiana kadrowa w Powiatowym Biurze Izby.
Komisja przyjęła informację do wiadomości.

Pan Jagodziński zapytał, jakie podmioty decydują o umiejscowieniu punktów skupu. Pan Lemański odpowiedział, iż jest to w gestii skupujących. Na sugestię Pana Jagodzińskiego o zwiększeniu liczby punktów skupu Pan Lemański stwierdził, iż w tym roku jest już raczej za późno o sugerowanie takiego rozwiązania, ponadto skupujący nie są zainteresowani zwiększeniem liczby punktów. Pan Jagodziński dodał, iż można przyszłościowo poprzez Izby Rolnicze rozważyć ten temat, tym bardziej iż np. produkcja rzepaku na pewno będzie wzrastać.
Komisja poruszyła również temat selektywności materiału siewnego, zwracając uwagę na brak segregacji tego materiału, a z drugiej strony na nieopłacalność selektywności z powodu niskich cen skupu produktów rolnych.


Ad.4. Pan Lemański poinformował, iż istnieje brak przepływu informacji w zakresie szacowania szkód łowieckich. Jest on spowodowany przede wszystkim faktem wynikającym często z nieznajomości przepisów ustawy „Prawo Łowieckie”.
Zgodnie z ustawą do wynagrodzenia szkód jest zobowiązany dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego. Oględzin i szacowania szkód dokonują oraz ustalenia wysokości odszkodowania dokonują przedstawiciele zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego. Na żądanie strony w powyższych czynnościach powinien uczestniczyć również przedstawiciel Izby Rolniczej. Ponadto, gdy zaistnieją sprawy sporne w zakresie wysokości odszkodowania za powstałe szkody, strony mogą się zwrócić do właściwego organu gminy o prowadzenie mediacji w celu polubownego rozstrzygnięcia sporu.
Pan Lemański poinformował, iż przedstawicielem Izby Rolniczej, kompetentnym do udziału w szacunkach szkód jest Pan Marek Winowiecki.
Pan Winowiecki ze swojej strony potwierdził, iż rzeczywiście nie zawsze jest wzywany do uczestniczenia w protokolarnym szacowaniu szkód, pomimo tego iż jego nazwisko widnieje na druku protokołów szkód.
Komisja stwierdziła, iż jednym z powodów braku uczestnictwa w szacunkach przez Pana Winowieckiego może być fakt niedoinformowania.

W związku z powyższym Komisja na swoim następnym posiedzeniu postanowiła spotkać się z przedstawicielami właścicieli i zarządców obwodów łowieckich a także kompetentnym pracownikiem Starostwa Powiatowego celem omówienia obowiązków i praw stron wynikających z „Prawa Łowieckiego”.


Ad.5. Komisja spotkała się z Prezesami Ogródków Działkowych celem omówienia możliwości doprowadzenia do prowadzenia na terenie ogródków segregacji nieczystości.
Na wstępie Pan Dera poinformował, iż Gmina przystąpiła do kompleksowego porządkowania spraw z zakresu gospodarki odpadami stałymi i płynnymi. W związku z powyższym zwrócił się do Prezesów ogrodów działkowych o rozważenie umiejscowienia na terenach ogródków pojemników do segregacji nieczystości. Wydaje się to być tym bardziej celowe, iż właściciele okolicznych nieruchomości „skarżą” się, iż odpady z terenów ogródków są wynoszone poza ich teren i składowane w nieodpowiednich miejscach.
Pan Kluczka przyznał, iż rzeczywiście są wynoszone na zewnątrz nieczystości, jednak jako Prezes nie ma wpływu na zachowania wszystkich działkowców. Działkowcy posiadają regulaminy, mimo to często się do nich nie stosują. Ponadto jako Prezes nie ma możliwości stosowania kar administracyjnych, może jedynie ukarać działkowca upomnieniem bądź naganą. Nadmienił, iż jeśli w ogrodach ustawiono by pojemniki, to problemem byłoby miejsce ich ustawienia jak także nieporządek, który mógłby powstać wokół nich.
Pan Nowiński z kolei zwrócił uwagę, iż jako Prezes nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia, wszystkie prace wykonuje społecznie, tymczasem doszłyby nowe obowiązki związane z segregacją nieczystości. Dodał ponadto, iż na terenie jego ogródków porządkowanie należałoby rozpocząć od okolicznych posesji, gdzie nie wykoszona trawa sprzyja dzikiemu składowaniu nieczystości. Nadmienił również, iż z ogródków korzystają przede wszystkim osoby starsze o niewielkich dochodach, tymczasem koszt ewentualnej segregacji na pewno doprowadziłby do znacznego, jak dla tych osób, podniesienia składki członkowskiej.
Pani Vogt stwierdziła, iż z terenu ogródków nieczystości są wywożone przez działkowców we własnym zakresie, natomiast odpady roślinne są na bieżąco spalane bądź kompostowane. Dlatego też nie widzi zasadności ustawienia pojemników, tym bardziej iż byłby to określony koszt.
Pan Zieńko wyjaśnił, iż Gminie zależy na zachowaniu estetyki na terenie miasta, jeśli rzeczywiście nie istnieje potrzeba ustawiania pojemników to być może należy zaproponować inne rozwiązania. Być może ogródki powinny dążyć w kierunku ekologizacji, organizowania szkoleń, konkursów, podczas których wyrabiano by określone zachowania działkowców. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie byłoby umiejscowienie na terenie działek worków na segregację odpadów, tak aby każdy działkowiec wiedział w jakim miejscu należy składować nieczystości.
Pan Dera nadmienił, iż wyposażenie w worki należy do Zakładu Gospodarki Komunalnej, w przypadku osób indywidualnych pierwszy zestaw worków do segregacji jest darmowy.

Ustalono ostatecznie, iż na wstępie działkowcy zostaną zaopatrzeni w worki na segregację nieczystości. Komisja w tej sprawie skieruje wniosek do Zakładu Gospodarki Komunalnej o bezpłatne udostępnienie pierwszego zestawu worków.
Komisja zasugerowała ponadto działkowcom, iż mogą zwrócić się pisemnie do Urzędu Miejskiego o partycypację w kosztach wyposażenia w kolejne zestawy worków.

Komisja postanowiła ponadto, iż podczas następnego posiedzenia dokona wizji lokalnej terenów ogródków za terenem byłej spółki „Haste” celem stwierdzenia, jacy okoliczni właściciele nieruchomości nie dokonują wykaszania traw w pobliżu ogródków działkowych.


Ad.6. Na wstępie Pan Dziarnowski zapoznał Komisję z pismem Pana Lemańskiego, w którym wyraża on sprzeciw wobec rozwiązania w sprawie drogi, zasugerowanego przez Komisję.

Komisja po zapoznaniu się z pismem i ponownym przeanalizowaniu sprawy, stwierdziła, co następuje:

Komisja podtrzymała swoje uprzednie stanowisko w sprawie dalszego użytkowania drogi w Chmielnikach tj:
Stwierdzono ponownie, iż istnieje możliwość polubownego rozwiązania sprawy tj. w szczególności poprzez wytyczenie nowej drogi w terenie pomiędzy nieruchomościami rolnymi Pana Niemczyka i Państwa Lemańskich. Rozwiązanie takie umożliwi swobodny przejazd nową drogą przez wszystkich mieszkańców, korzystających obecnie z drogi gminnej przedzielającej zabudowania Pana Niemczyka.
Takie rozwiązanie spowoduje:

Możliwość skierowania w przyszłości ruchu kołowego na drogę równoległą do drogi przebiegającej przez zabudowania Pana   Do chwili protokolarnego oddania nowej drogi do użytku, nie należy wyłączać z ruchu drogi wewnątrz nieruchomości Pana  .Utwardzenia nowopowstałej drogi dokona Pan   (kwestię pozyskania materiału na utwardzenie drogi należy omówić z Sołtysem Świdwia – ewentualny dodatkowy transport tłucznia).

Komisja została poinformowana przez Pana Głomskiego, iż Pan złożył do Referatu Gospodarki Komunalnej, zgodnie z sugestią Komisji, pisemne zobowiązanie, że utwardzi nowo powstałą drogę we własnym zakresie.

Komisja zobowiązała Pana Głomskiego do jak najszybszego wprowadzenia w życie procedur administracyjnych w w/w sprawie.


Ad.7. W związku z brakiem wolnych wniosków Przewodniczący zakończył posiedzenie.




Przewodniczący Komisji
Henryk Dziarnowski


protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (6 lipca 2007)
Opublikował: Tomasz Dix (29 lutego 2008, 09:05:17)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (17 maja 2023, 13:15:13)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1141