Protokól nr 21/2004

Protokól nr 21
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sepólnie Kraj. w dniu 7 październik 2004r.

W posiedzeniu Komisji udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście w osobach:

  1. Zbysław Próżyński - Przedstawiciel Powiatowej Policji
  2. Adela Wiśniewska - Prezes oddziału ZNP w Sępólnie Kraj.
  3. Marek Tymecki - Dyrektor ZOOS-u

Porządek obrad:

  1. Powitanie i stwierdzenie quorum.
  2. Przyjęcie porządku obrad .
  3. Informacja na temat zapewnienia bezpieczeństwa w drodze do szkoły przy udziale przedstawiciela policji.
  4. Opinie w sprawie kandydatur do nagrody Burmistrza dla pracowników oświatowych z terenu Gminy Sępólno Krajeńskie.
  5. Wolne wnioski i zakończenie.

Ad.1 i 2.
Po powitaniu i stwierdzeniu quorum, Pani Przewodnicząca przedstawiła porządek obrad  i poprosiła o wniesienie swoich propozycji.
Pan Próżyński- przedstawiciel policji zaproponował do punktu 3 porządku obrad włączyć informacje na temat przestępczości i demoralizacji nieletnich.
Komisja propozycję przyjęła i z rozszerzonym punktem 3, cały porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

Ad.3.
Pan Próżyński przedstawił informacje na temat przeprowadzonej przez policję akcji na terenie gminy, ( zał. do protokółu) dot. bezpiecznej drogi do szkoły.
Pod koniec wakacji dokonano:

  • lustracji dróg w okolicach szkół - jest wiele nieprawidłowości – patrz załącznik,
  • przeprowadzono spotkania z dziećmi ( klasy pierwsze i zerówki) w porozumieniu z Dyrektorami szkół.
  • nie stwierdzono zdarzeń drogowych z udziałem dzieci,
  • przeprowadzono kontrolę stanu technicznego autobusów szkolnych – bez zastrzeżeń
  • dokonywano kontroli trzeźwości kierowców autobusów szkolnych– bez zastrzeżeń.
     Jest to ogólnokrajowa akcja policyjna.

Pan Horyd zapytał, czy w tych spotkaniach brali udział również rodzice?
Pan Próżyński odpowiedział, że nie.

Komisja po wysłuchaniu tej części punktu zaproponowała wystąpić do Dyrektorów szkół z propozycją zorganizowania wspólnego spotkania przedstawiciela policji z rodzicami  na temat bezpiecznej drogi do szkoły.
Pani Sobiechowska poruszyła problem braku przeprowadzaczy przy szkołach.
Pan Piekut powiedział, że Pan Marciniak Dyrektor ZS nr 1 zgłaszał chęć zamontowania sygnalizacji świetlnej przy szkole. Czy jest to możliwe do zainstalowania?
Pan Próżyński odpowiedział, że tak. Należy złożyć wniosek do Wojewódzkiego Zarządu Dróg i dobrze by było podać źródło sfinansowania tego przedsięwzięcia. Myśli, że nie będzie z tym problemów.
Pan Tomek Cyganek zapytał, czy w posiadaniu Komendy policji są jakieś materiały dydaktyczne na temat bezpiecznej drogi do szkoły.
Pan Próżyński odpowiedział, że konkretnie na ten temat nic nie mają, jest tylko 1 kaseta, zatwierdzona przez MENiS dot.  bezpiecznych zachowań- bardzo ogólnie.
Pani Przewodnicząca poprosiła Pana Próżyńskiego, aby Policja wystąpiła do Komedy Wojewódzkiej z prośbą o udostępnienie kaset video z zakresu bezpieczeństwa na drogach oraz czy ewentualnie mają środki finansowe na sfilmowanie takiego filmu?
Pan Próżyński odpowiedział, że wystąpią do Komendy Wojewódzkiej, natomiast pomysł stworzenia takiego filmu dla potrzeb dydaktycznych jest dobry.
Pan Tomasz Cyganek i Pan Marek Tymecki zobowiązują się pomóc w powyższej sprawie.
Pan Próżynski proponuje zorganizować spotkanie w tej sprawie w przyszłym tygodniu.
Pani Adela Wiśniewska zwróciła uwagę , że bardzo często przy ulicy Wojska Polskiego po chodnikach jeżdżą rowerzyści. To niezgodne z przepisami.
Pan Piekut zapytał, czy jest obowiązek zdawania na karty rowerowe.
Pan Próżyński odpowiedział, że nie. W 4-tej klasie szkoły podstawowej organizowane są kursy na kartę rowerowę, jest to dobrowolne, ale na ogół wszystkie dzieci biorą udział i uzyskują kartę.
Następnie Pan Próżyński złożył informacje na temat przestępczości nieletnich w Gminie Sępólno Kraj. i tak:
w 2003r. zanotowano 5 przypadków, w roku 2004r. - 13.
Dużym problemem jest spożywanie alkoholu przez nieletnich. Od stycznia do września z tego powodu zatrzymano 17 osób oraz 2 osoby  po użyciu środków odurzających. Te zdarzenia nie były związane z zorganizowanymi imprezami ogólnodostępnymi.
Ponadto stwierdzono zaniedbania obowiązków przez rodziców – 3 rodziny oraz demoralizacja nieletnich (alkohol) – 5 rodzin.
Współpraca ze szkołami układa się dobrze.
Natomiast przypadki zwiazane z narkotykami- w u.r. było odnotowanych 32, a w roku 2004 w pierwszym półroczu  jest już 30 przypadków.
W związku z powyższym Komisja proponuje wystąpić do Dyrektorów szkół o wzmożenie monitorowania sytuacji w szkołach.
Pan Próżyński proponuje zorganizować spotkanie Komisji z Dyrektorami Szkół, w szczególności z gimnazjum i naświetlić narastający problem, przedstawić procedury postępowania.
Komisja wnioskuje zaprosić Dyrektorów Szkół na 28 października 2004r. na godz. 11 celem wypracowania wspólnych działań.
Następnie Pan Horyd zapytał jakl został rozwiązany problem przeładowania w autobusach.
Pan Tymecki odpowiedział, że wspomniane spotkanie dot. powyższej sprawy, na ostatnim posiedzeniu Komisji, odbyło się w gabinecie Burmistrza. Obecne były zainteresowane strony. Przyjęto następujące rozwiązanie:
w szkole podstawowej w Zbożu zmieniono organizację zajęć lekcyjnych – doszły 3 godz. w tygodniu i tym samym rozwiązał się dowóz do szkoły podstawowej w Wiśniewie. Natomiast do Wałdowa jest dodatkowy autobus i obecnie brak jest przepełnień. Pan Tymecki dodał, że Dyrektor ZTG Tomasz Mroziński w związku z uruchomieniem dodatkowego autobusu ogółem ponosi stratę w wysokości 6 tys zł. Pan Dyrektor ZTG wystąpił do Pana Burmistrza z prośbą o pokrycie w/w kwoty. Odpowiedzi narazie nie ma.
Na tym zakończono punkt 3.

Ad.4.
Na początek Pan Tymecki odpowiedział Panu Barabasowi na pytanie postawione na ostatnim posiedzeniu Komisjia dot. ilości pracowników oświatowych przechodzacych  na emeryturę. 
Z 4 nauczycieli, którzy deklarowali przejście na emeryturę , faktycznie odeszło 2 oraz 2 pracowników administracyjnych.
Z kolei przyjęto 5 młodych nauczycieli oraz 5 osób z obsługi.
Następnie przedstawił 11 wniosków złożonych przez Dyrektorów  Szkół i 1 Burmistrza Sępólna Kraj. do nagrody Burmistrza.
Zaznaczył, że kwota do podziału to 9.200zł., gdyż 1 nagrodę w wysokości 1000zł. wypłacono ( nazwisko znane Komisji). Pan Dyrektor ZOOS-u powiedział, że Pan Burmistrz poprosił również o opinię związków zawodowych.
Pani Adela Wiśniewska wystawiła opinię ZNP. Wszystkie wnioski zostały zaopiniowane pozytywnie. Z kolei brak jest opinii NZZ ”Solidarność”. Pan Tymecki sporządził notatke słuzbowa, w której zaznaczył iż dwukrotnie zwracał sie z prosba o takową opinię. Bezskutecznie.
Pani Przewodnicząca odczytała pismo skierowane do Burmistrza, informujace o powstaniu nowego związku zawodowego pod nazwą WZZ “Solidarność-oświatowa”, którego przewodniczącym został pan Witkowski.
Pani Adela Wisniewska przedstawiła wybrana przez ZNP procedurę wyboru Kandydata do nagrody – odbyło się dwukrotnie spotkanie z wszystkimi prezesami ognisk, którzy mieli wytypować osobę do nagrody Burmistrza. Zaden z tych prezesów nie podał swojej kandydatury. W związku z tym, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku zaproponował jednego z prezesów ognisk, bedącego jednocześnie członkiem Zarząddu Związku. Ta propozycja została zaakceptowana przez wszystkich.
Pan Tomasz Cyganek powiedział, że powtarza sie sytuacja z ubiegłego roku, gdzie nagrodę Burmistrza otrzymuje członek Zarządu. Jest to nieetyczne i tak nie powinno być. Na to Komisja zwracała już uwagę w ubiegłym roku.
Pani Prezes ZNP powiedziała, że ubiegłoroczne uwagi Komisji  przedstawiła członkom związku i nie miała wpływu na ich tegoroczne decyzje.Ponadto Pani Adela Wisniewska zwróciła uwagę na fakt, iż niektórzy dyrektorzy nie poprosili o opinię zwiazku zawodowego.
Komisja jest przeciwna nagradzaniu członków zarządu danego związku zawodowego, sytuacja powtarza sie z ubiegłego roku.
Wywiązała się burzliwa dyskusja.
Komisja po zapoznaniu się z wnioskami  zaopiniowała wszystkie kandydatury pozytywnie, jednakże zaznaczyła i poprosiła Panią Prezes ZNP, żeby podobna sytuacja nie miała miejsca w przyszłym roku.
Następnie Pani Prezes przedstawiła kosztorys planowanej na przyszły rok imprezy obchodów 100-lecia ZNP (załącznik do protokółu).
Komisja jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie wsparcie finansowe dla w/w imprezy.
Pan Tymecki zaprezentował Komisji wykonane prace remontowe w placówkach oświatowych. Ponadto powiedział, że zostały złożone wnioski do 6 szkół na neostradę. Wybrani nauczyciele przechodzą specjalistyczne szkolenie w tym zakresie. Wczoraj w trybie pilnym był w Urzędzie Marszałkowskim w sprawie możliwości pozyskania w Banku Światowego funduszy m.in. na:
-doposażenie świetlic szkolnych,
-wyposażenie zerówek,
58% środki własne, 42% z Banku Światowego.
Powyższe wnioski należy złożyć do 10 marca 2005r.Dotyczy to szkół wiejskich.
Na tym zakończono punkt 4.

Ad.5.
Na posiedzeniu Komisji  wypracowano następujące wnioski:
1.Wystąpić  do Dyrektorów placówek oświatowych z terenu Gminy Sępólno Kraj. z propozycją  zorganizowania spotkania z przedstawicielem Policji z rodzicami dzieci uczęszczających do szkół na temat “ Bezpieczna droga dzieci do szkoły”(w czasie Zebrań Rodziców w szkołach).
2.Wystąpić do Zarządcy Dróg Wojewódzkich o ustawienie sygnalizacji świetlnej przy Zespole Szkół nr 1 na ulicy Wojska Polskiego i na ulicy Kościuszki (na wysokości Urzędu Miejskiego), z zapewnieniem źródeł współfinansowania przedsięwzięcia.
3.Komisja jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie wniosek o wsparcie finansowe dla ZNP-oddział w Sępólnie Kraj. w związku obchodami 100-lecia ZNP.
4.Komisja, po długiej dyskusji, opiniuje pozytywnie wszystkie kandydatury ( 12 osób), do nagrody Burmistrza za osiągnięcia w dziedzinie oświatowej.
Jednakże Komisja zwróciła  uwagę Pani Prezes ZNP-oddział Sępólno Kraj.
na fakt ponownego nagrodzenia przez w/w związek osoby bedacej członkiem Zarządu ZNP - nie wnosząc zastrzeżeń do osiagnięć Pana          i opiniując pozytywnie ( jak wyżej ) o przyznanie mu nagrody Burmistrza.
Na tym zakończono spotkanie.
Pani Przewodnicząca podziękowała zebranym i zamknęła posiedzenie.

Przewodnicząca Komisji
Halina Żekiecka

Protokółowała:
Hanna Sobiechowska

metryczka


Wytworzył: Hanna Sobiechowska (7 października 2004)
Opublikował: Hanna Sobiechowska (6 kwietnia 2005, 09:29:36)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (14 kwietnia 2023, 13:23:20)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1497