Protokół Nr 6/07


Protokół Nr 6/07
z posiedzenia Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej w dniu 21 marca 2007r.



W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszony gość P.O. Dyrektora Sępoleńskiego Domu Kultury Pani Grażyna Kędzierska.


Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Janusz Nikel, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
  3. Zapoznanie się z projektem Statutu Sępoleńskiego Domu Kultury.
  4. Wypracowanie stanowiska w sprawie nazwy miejscowości Włościbórek.
  5. Wolne wnioski i zakończenie.

W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.


Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół Nr 5/07 ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 28 lutego 2007r.


Ad.3. Na wstępie Pan Nikel poinformował, iż Komisja powinna przeanalizować przygotowany projekt nowego Statutu Sępoleńskiego Domu Kultury, który zawiera zapisy przystosowujące do obecnych realiów działania SDK. Nadmienił, iż projekt Rada Miejska powinna uchwalić dopiero po rozstrzygnięciu konkursu na stanowisko Dyrektora SDK, tak aby mógł on także wnieść swoje uwagi do projektu.
Następnie Pani Kędzierska przedstawiła Komisji projekt Statutu.

Komisja przystąpiła do dyskusji nad działalnością SDK.
Pan Nikel zwrócił uwagę, iż SDK jest niejako „pokrzywdzony” przez przepisy, bowiem nie może przeznaczać kwoty odpisów amortyzacyjnych na bieżące prowadzenie swojej działalności. Pan Rózga i Pani Grochowska stwierdzili, iż SDK działa prawidłowo, dlatego tez należy zastanowić się na zwiększeniem dotacji ze strony Gminy.

Pani Kędzierska zasygnalizowała zasadność przeniesienia obchodów Dni Sępólna Krajeńskiego z pierwszych dni miesiąca maja na termin obchodów Dnia Patrona Sępólna Krajeńskiego Świętego Wawrzyńca (miesiąc sierpień).
Komisja opowiedziała się jednogłośnie za powyższą propozycją.

Pani Kędzierska poruszyła problem świetlic wiejskich, mogą przecież powstawać nowe świetlice, dlatego należy to uregulować prawnie. Pan Nikel zaproponował, aby rozwiązać ten problem podobnie jak w przypadku Sołectw, tj. ustanowić zapis że rejestr świetlic jest prowadzony odrębnie.
Pan Rózga poruszył problem nazewnictwa, Domy Kultury nie mogą korzystać ze środków które można uzyskać z programu „Odnowa wsi”. Z tego programu mogą korzystać tylko świetlice wiejskie. Pani Grochowska stwierdziła, iż Domy Kultury mogą pozyskiwać środki z programów kierowanych do Ministerstwa Kultury. Pani Kędzierska zaznaczyła, iż program ten stawia bardzo duże wymagania, wymaga szczegółowego uzasadnienia przygotowanego wniosku, SDK we własnym zakresie nie jest w stanie, bez pomocy, opracować takiego wniosku. Pani Grochowska zaproponowała, aby w tym zakresie nawiązać współpracę z Urzędem Miejskim, w którym zatrudnione są osoby piszące odpowiednie programy.
Komisja zwróciła się ponadto do Pani Kędzierskiej, o zaktywizowanie świetlic do pozyskiwania środków zewnętrznych. Pan Rózga zaproponował również, aby rozważyć możliwość zmiany nazw „Dom Kultury” np. na „Świetlica Wiejska”, aby stworzyć możliwość pozyskiwania środków z programu „Odnowa wsi”.
Komisja stwierdziła również do braku zasadności tworzenia w SDK Rady Programowej.
Ponadto zaproponował, aby rozważyć możliwość zmiany nazwy Sępoleńskiego Domu Kultury. Komisja zaakceptowała powyższą propozycję. Komisja jednogłośnie zaproponowała nową nazwę – „Ośrodek Kultury Wawrzynek w Sępólnie Krajeńskim”.
Pan Nikel zwrócił uwagę, aby w projekcie Statutu, na wstępie wprowadzić zapis, iż „jeżeli w dalszej części Statutu jest mowa o SDK, to rozumie się przez to Sępoleński Dom Kultury w Sępólnie Krajeńskim”.

Komisja, po dyskusji zaakceptowała naniesienie odpowiednich poprawek do projektu Statutu. Komisja postanowiła, iż podejmie ponownie temat projektu Statutu SDK na jednym z kolejnych posiedzeń. Komisja skonsultuje ponadto projekt Statutu z radcą prawnym.


Ad.4. Komisja przystąpiła do sprawy możliwości zmiany nazwy Włościborek na Włościbórek.
Pan Nikel wyjaśnił, iż Rada Miejska podjęła w 2005r. uchwałę intencyjna w tej sprawie, niestety jednak z powodu zbyt wąskiego uzasadnienia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie przychyliło się do zmiany nazwy. W związku z powyższym należy wypracować konkretne argumenty na dogłębne uzasadnienie kolejnego wniosku do Ministerstwa.
Komisja zauważyła, iż argumentami mogą być na pewno dokumenty sprzed 1981r. potwierdzające iż miejscowość przed tym rokiem zapisywana była jako „Włóscibórek”.
Pan Nikel poinformował ponadto, iż w sprawie nazwy należy przeprowadzić konsultacje społeczne, zgodnie z obowiązującą procedura prawną.

Komisja postanowiła, iż swoje kolejne posiedzenie w sprawie możliwości zmiany nazwy odbędzie w kolejny piątek.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.




Przewodniczący Komisji
Janusz Nikel

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (21 marca 2007)
Opublikował: Tomasz Dix (29 lutego 2008, 10:28:03)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 869