Protokół nr 17/2004

Protokół nr 17/2004
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie Kraj. w dniu 28 kwietnia 2004r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście w osobach:

  1. Tomasz Marciniak - Dyrektor Klubu “Krajna”
  2. Tadeusz Telicki - Inspektor d/s Sportu i Turystyki U.M.
  3. Bożenia Mikicka - Kier. Referatu Rozwoju Gospodarczego, Ochrony Środowiska, Sportu i Rekreacji U.M.,
  4. Grażyna Kędzierska - Dyrektor Biblioteki Publicznej,
  5. Marek Tymecki - Dyrektor ZOOS-u,
  6. Bogdan Borczyński - Właściciel Ośrodka Konno-Wypoczynkowego “ Boryna”
  7. Danuta Wańke - dzierżawca jeziora “Juchacz”
  8. Bartosz Szumigaj - przedstawiciel PAOW

Porządek obrad:

  1. Powitanie i stwierdzenie quorum.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Informacje dot. przygotowań do sezonu letniego 2004r. i planowanych imprez.
  4. Opinia uchwały w sprawie określenia sieci przedszkoli na terenie Gminy Sępólno kraj.
  5. Opinia w sprawie opracowania projektu standardów oświatowych dla Gminy Sępólno Kraj.
  6. Opinia w sprawie dofinansowania dla Zespołu Szkół w Lutowie.
  7. Opinia uchwały w sprawie przyjęcia programu współpracy pomiędzy Gminą Sępólno kraj. a Organizacjami Pozarządowymi.
  8. Opinia w sprawie pisma młodzieży ze wsi Kawle dot. świetlicy wiejskiej, skierowanego do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sępólnie Kraj.
  9. Pismo wspierajace działania Rehabilitacji do NFZ w Bydgoszczy.
  10. Wolne wnioski i zakończenie.

Ad.1 i 2.
Po powitaniu i stwierdzeniu quorum, Pani Przewodnicząca przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie.

Ad.3.
Od godz. 13-tej do 13,30 spotkanie protokółował Tomasz Dix – załącznik do protokółu.
Następnie głos zabrał Pan Borczyński, który zaproponował, żeby wykonać duże stojące mapy turystyczne, które rzucałyby się w oczy, były czytelne. Ponadto w Gminie powinna być utworzona specjalna rada, która by  perspektywicznie przygotowywała  i opracowywała programy, w jaki sposób przyciagnąć turystów.
Pani Bożena Mikicka powiedziała, że są przygotowywane foldery, których koszt wynosi od 4-5zł. Obecnie Gmina nie ma pieniędzy na tego rodzaju zadania, gdyż najważniejsza jest teraz kanalizacja sanitarna, ale pamiętają o uporządkowaniu promenady. Pani Mikicka dodała, że do końca maja 2004r. zostaną umieszczone informacje na tematy turystyczne a  jedną z form informowania o imprezach jest lokalna prasa - Wiadomości Krajeńskie.
Pan Szumigaj dodał, że należy wszystkie imprezy umieścić w informatorze, że prosi o oznaczenie punktu PAOW-u, który znajduje się w SDK.
Pani Grażyna Kędzierska powiedziała, że w okresie wakacji biblioteka pracuje normalnie, w pełnym wymiarze godzin (załącznik do protokółu), czynny jest dostęp do Internetu i wszyscy mogą z niego korzystać za darmo. Czynna będzie jak zawsze czytelnia udostępniona również dla turystów i dla gospodarstw agoturystycznych. Biblioteka to przede wszystkim miejsce uzyskania informacji, działać będzie przez całe lato także księgarnia.
Pan Tymecki dodał ,że na przykład w Chojnicach działa Centrum Promocji, rzecz bardzo kosztowna i budzi wiele konmtrowersji, ale w jakiś sposób działa.
Sępólno na to nie stać, brak jest klarownej wizji.
Pani Bożena Mikicka zaproponowała, żeby osoby biorące udział w przygotowaniach do sezonu letniego częściej się spotykały, koordynowały wspólnie swoje zadania. Postara się jak najszybciej takie spotkanie zorganizować i proponuje zaprosić osoby : restauratorów, właścicieli hoteli, właścicieli gosp. agroturystycznych, przedstawicieli Klubu “Krajna”, dzierżawcy jeziora Juchacz i wszystkie zainteresowane tematem osoby.
Na tym zakończono punkt 3.

Ad.4.
Następnie Pan Marek Tymecki przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia sieci przedszkoli dla Gminy Sępólno Kraj. (załącznik do protokółu), który będzie obowiązywał po ukazaniu się w Dzienniku Urzędowym.
Komisja jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie przedstawioną uchwałę.

Ad.5.
Pan Dyrektor ZOOS-u powiedział, że Pan Burmistrz wydał zarządzenie i powołał specjalną Komisję do opracowania i przedstawienia propozycji standardów oświatowych dla Gminy Sępólno Kraj. (załącznik do protokółu). Następnie omówił w/w standardy.
Pan Barabas zapytał co oznacza minimalna ilość godzin nauczania indywidualnego dla dzieci niepełnosprawnych?
Pan Tymecki odpowiedział, że nie ma przepisów określajacych ilość godzin pracy z uczniem niepełnosprawnycm, to lekarz stwierdzajacy daną niepełnosprawność określa ilość godzin pracy z uczniem.
Po uzyskaniu wyjaśnienia Komisja jednogłośnie zaopiniowała zaproponowane standardy pozytywnie.
Pan Tymecki dodał, że zostały złożone dwa wnioski o wsparcie do remontu Zespołu Szkół w Wałdowie do Urzędu Marszałkowskiego, czeka na rostrzygnięcie tego konkursu.

Ad.6.
Pani Przewodnicząca odczytała pismo Dyrektora Zespołu Szkół w Lutowie z prośbą o dofinansowanie  pracy równiarki, która wykonuje ścieżkę turystyczną. Po rozmowie telefonicznej z Dyrektorem ZRP w Sępólnie Kraj. ustalono koszt pracy równiarki na około 700zł.
Komisja po zapoznaniu sie z powyższym jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie w/w wniosek.

Ad.7.
Komisja zapoznała się z propozycją uchwały w sprawie określenia współpracy Gminy z Organizacjami Pozarządowymi i zadecydowała, że opinię wystawi na następnym posiedzeniu Komisji.

Ad.8.
Pani Przewodnicząca  odczytała pismo młodzieży skierowane do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sępólnie Kraj. dot. nie wyrażenia zgody na zamknięcie świetlicy wiejskiej w Kawlach (załącznik do protokółu). Pan Przewodniczący poprosił o opinię Komisji w tej sprawie.
Komisja stwierdziła, że nie ma podstaw prawnych do likwidacji w/w  świetlicy, tym bardziej, że jest to jedna ze świetlic działających wzorowo. Odpowiedź ze stanowiskiem Komisji otrzyma Przewodniczący Rady Miejskiej ( załącznik do protokółu).

Ad.9.
Komisja zapoznała się z pismem Pani Lucyny Suchomskiej do NFZ w Bydgoszczy w sprawie nie zapłaconych nadwykonań w usługach rehabilitacyjnych.
Komisja poparła stanowisko Pani Suchomskiej i wyraziła dezaprobatę dla działań NFZ w Bydgoszczy. 

Ad.10.
Wolne wnioski:
1.Pan Andrzej Piekut – zapytał się jak wygląda realizacja umowy przedwstępnej pomiędzy Gminą a apteką Pana Brózdy? Jednym z warunków wyrażenia zgody na otwarcie tej apteki było powstanie apteki całodobowej. Z tego co wie, apteka nie jest otwarta przez całą dobę.
2.Pan Kazimierz Horyd zapytał czy Urząd Miejski otrzymał odpowiedź ze Spółki Doktór na świadczenie jednego dnia usług lekarza opieki podstawowej w Wałdowie?
3.Pan Cyganek i Pani Żekiecka zapytali co z realizacją wniosków postawionych na sesji Rady Miejskiej w październiku 2003r., w szczególności dot. oświetlenia promenady?

Powyższe pytania i wnioski wypracowane przez Komisję zostaną przedstawione Panu Burmistrzowi.

Na tym zakończono posiedzenie Komisji, Pani Przewodnicząca podziękowała zebranym i zamknęła spotkanie.

Przewodnicząca Komisji
Halina Żekiecka

Protokółowała:
Hanna Sobiechowska  

metryczka


Wytworzył: Hanna Sobiechowska (28 kwietnia 2004)
Opublikował: Hanna Sobiechowska (6 kwietnia 2005, 18:24:41)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1139