Protokół Nr 24/2005

Protokół Nr 24/2005
Z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 29 czerwca 2005r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:

  1. Marek Zieńko – Zastępca Burmistrza
  2. Henryk Lemański – przedstawiciel Izby Rolnej.

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Henryk Dziarnowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:

  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołu z ostatniego posiedzenia.
  3. Opinia Komisji w sprawie projektu rozporządzenia Wojewody Kuj. – Pom. w sprawie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
  4. Opinia Komisji w sprawie warunków wydobywania kopalin.
  5. Wolne wnioski i zakończenie.

W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.

Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół Nr 23/2005 ze swojego ostatniego posiedzenia w dniu 15 czerwca 2005r. 

Nawiązując do ostatniego posiedzenia Pan Wagner poinformował, iż na Walnym Zgromadzeniu SRI „Rolnik” poruszył sprawę braku informacji o działalności spółdzielni, która miała zostać dostarczona na ostatnie posiedzenie Komisji. Na w/w Walnym Zgromadzeniu uzyskał informację od władz tejże spółdzielni, iż instytucja jest podmiotem prywatnym, co rzekomo tłumaczy brak przedstawienia informacji.
Nadmienił, iż na tymże zebraniu poruszono sprawę sprzedaży gruntów we Włościborzu stanowiących własność spółdzielni. Wątpliwości wzbudził fakt propozycji sprzedaży gruntów rolnych jako całości areału, co teoretycznie wykluczyłoby możliwość kupna przez np. kilkunastu indywidualnych rolników.  Pan Wagner zaproponował aby sprawy związane z kupnem gruntów przedyskutować z władzami spółdzielni celem umożliwienia nabycia gruntów indywidualnym rolnikom. Pan Zieńko nadmienił, iż problemem jest nie samo nabycie ziemi lecz równoczesny zakup związanych z nią budowli. Pan Jagodziński zaproponował, aby w ewentualnym spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Pan Lemański stwierdził, iż w tej sprawie zasadnym byłoby zorganizowanie spotkania z udziałem Przewodniczącego Rady Nadzorczej spółdzielni, wszystkich sołtysów z terenu gminy, jak także przedstawiciela Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Ze swojej strony zapowiedział, iż na spotkaniu zaproponowałby przedstawienie odezwy do rolników o możliwości negocjacji w sprawie ewentualnego nabycia gruntów. Pan Wagner dodał, iż zasadnym byłoby uczestnictwo w spotkaniu całej Komisji Rolnictwa.

Ostatecznie Komisja postanowiła, iż:

  1. Zasadnym jest zorganizowanie spotkania w powyższej sprawie – celem możliwości doprowadzenia do consensusu – tj. możliwości sprzedaży gruntów rolnikom (przetarg ograniczony z wyłączeniem budynków) 
  2. W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele Spółdzielni SRI „Rolnik”, Komisja Rolna, przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jak również sołtysi z terenu Gminy. 
  3. Spotkanie odbędzie się a terminie 15 lipca br. o godz. 10.00 na sali sesyjnej Urzędu Miejskiego. 

Ad.3. Komisja zapoznała się z projektem rozporządzenia Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w sprawie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Zastępca Burmistrza Pan Zieńko stwierdził, iż wątpliwości budzi zawarcie w projekcie zapisów zakazujących pozyskiwania na terenie Parku do celów gospodarczych minerałów, minerałów tym żwiru, służącego przecież do celów typowo budowlanych.
Członkowie Komisji potwierdzili zasadność umożliwienia wydobywania żwiru jak i piasku a także gliny na potrzeby społeczności lokalnej w szczególności na naprawę i modernizację gminnych dróg.
Wątpliwości Komisji wzbudził również zapis zawarty w projekcie zakazujący wykonywania prac ziemnych zniekształcających trwale rzeźbę terenu, wprawdzie w zapisie zaistniały wyjątki lecz nie obejmują one np. możliwości wydobywania żwiru, piasku i gliny, co związane jest ściśle z możliwością ich użytkowania. 

W związku z powyższym Komisja proponuje wprowadzenie zmiany zapisów w projekcie rozporządzenia Wojewody Kujawsko-Pomorskiego polegających na dodaniu następujących zmian w § 5:
1) w punkcie 4 dodać wyrazy „z wyjątkiem żwiru, piasku i gliny wykorzystywanych na potrzeby wspólnoty samorządowej w szczególności na cele związane z budową i modernizacją dróg lokalnych”.
2) w punkcie 5 dodać wyrazy „z wyjątkiem lokalnych wyrobisk kopalin tj. żwiru, piasku i gliny”.

Komisja zasugerowała, iż powyższe propozycje należy skonsultować ze wspólnotami samorządowymi tworzącymi gminy ościenne.

Ad.4. W wolnych wnioskach:

- Pan Wagner nawiązując do ostatniej sesji Rady Miejskiej stwierdził, iż właśnie Rada nie wypracowała konkretnego stanowiska wobec wniosków n/t rolnictwa wypracowanych podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.
W związku z powyższym Komisja przeprowadziła analizę odpowiedzi na wnioski udzielone podczas sesji. Ustalono, iż Rada nie zajęła stanowiska wobec trzech wniosków o których ponowne rozpatrzenie zwróci się ponownie do Rady Miejskiej.
 
Wypracowane wnioski zawarto poniżej:

  1. Poczynić działania zmierzające do usprawnienia obiegu informacji pomiędzy Gminą a podmiotami związanymi z działalnością rolniczą
  2. Poczynić starania w sprawie wskazania instytucji kompetentnych do zabezpieczenia materiału siewnego
  3. Wystąpić do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z petycja o opracowanie spójnego programu rozwoju rolnictwa:
    - przyspieszyć ustawę o biopaliwach
    - przyspieszyć skup interwencyjny zbóż do żniw
    - obniżyć górny limit jednej partii zboża.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie.

Przewodniczący Komisji
Henryk Dziarnowski

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (29 czerwca 2005)
Opublikował: Tomasz Dix (4 grudnia 2005, 16:00:51)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 994