Protokół Nr 37/2004

Protokół Nr 37/2004
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w dniu 17 grudnia 2004r.

W posiedzeniu dział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności. 

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Tomasz Cyganek, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący porządek posiedzenia:

  1. Otwarcie, stwierdzenie quorum, przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołu z ostatniego posiedzenia.
  3. Przeprowadzenie wizji lokalnej działki Nr 150 w Lutówku
  4. Wolne wnioski i zakończenie.

Ad.1. Przewodniczący stwierdził quorum, po czym Komisja przyjęła jednogłośnie zaproponowany powyżej porządek posiedzenia.

Ad.2. Komisja jednogłośnie zatwierdziła protokół Nr 36/2004 ze swojego posiedzenia w dniu  2 grudnia 2004r.

Ad.3. Komisja udała się do Lutówka, celem przeprowadzenia wizji lokalnej działki Nr 150.
W wizji lokalnej uczestniczył zainteresowany zagospodarowaniem działki Pan          oraz technik rolnictwa Pan          . W wizji pomimo osobnego telefonicznego powiadomienia o jej terminie na wizję nie stawiła się użytkująca działkę Pani 

Na wstępie Pan Cyganek przybliżył zaproszonym gościom cel wizji lokalnej tj.iż w związku z brakiem wniosku Pani          z dnia 4 października 1991r. w sprawie zagospodarowania działki – nie można było ustalić momentu nasadzenia plantacji drzewek świerkowych.
Następnie        i Pan         oprowadzili Komisję po całości plantacji.
Pan        wyjaśnił, iż ocenia jako technik leśnictwa całą plantację na wiek ponad 10 lat. Ocena wynika z przyrostów rocznych nasadzonych drzew tj. iż plantacja rośnie około 10 lat + 2 lata tzw. okresu przyrostu w szkółce leśnej.      
Pan          poinformował, iż na własny koszt dokonał wyceny działki ponieważ wycena sporządzona przez Pania          (na kwotę około 9tys.zł.) nie odpowiada stanowi faktycznemu – jest zdecydowanie zawyżona, obejmuje również nakłady, których faktycznie nie poniesiono. Plantacja została właściwie tylko nasadzona, nie prowadzono na niej żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Grunt pod plantacją posiada kwalifikację gruntu ornego dlatego też powinien zostać zrekultywowany, czyli doprowadzony do charakteru pierwotnego.
Pan          , nawiązując do terminologii – plantacja – stwierdził iż obejmuje on uprawę drzewek maksymalnie do 7 lat, po tym okresie drzewka powinny być wycięte. W innym
przypadku plantacja przekształca się w uprawę leśną co skutkuje koniecznością wystąpienia do Wojewody o przekwalifikowanie gruntu na teren leśny.
 
Pan        jeszcze raz podkreślił, iż Pani           nie poniosła żadnych nadkładów na uprawę plantacji, jedynym kosztem były środki poniesione na zakup materiału siewnego Jego zdaniem ten koszt mógł wynieść w granicach 500zł., gdy tymczasem Pani             żąda absurdalną kwotę w wysokości ponad 9tys.zł. Pan            nadmienił, iż sporządzona przez niego wycena zamyka się w kwocie 3.200zł. i obejmuje wartość drzewostanu jako materiału opałowego.

Komisja po skończeniu przeprowadzenia wizji lokalnej udała się do Urzędu Miejskiego celem dokonania podsumowania wizji i wyciągnięcia stosownych wniosków.

Na wstępie wypowiedzieli się poszczególni członkowie Komisji.

  • Pan Herder zwrócił uwagę na brak pielęgnacji uprawy świerków na działce oraz na fakt, że brak odpowiedniej dokumentacji powoduje  brak podstaw do roszczeń. Jego zdaniem należy doprowadzić do przetargu na wydzierżawienie działki
  • Pan Gugnacki stwierdził, iż należy uchylić uchwałę w sprawie sprzedaży działki a samą działkę wystawić do wydzierżawienia w drodze przetargu
  • Pan Nikel zauważył iż sprawą kluczową jest kwestia przywrócenia działki do stanu pierwotnego po upływie 5 lat, na który to okres było wydane zezwolenie na uprawę świerków.
  • Pan Wagner zaznaczył, iż jego zdaniem należy zaakcentować błędy, jakie popełniła Pani       jak i też błędy popełnione popełnione w procedurze sprzedaży przez urzedników Komisja ostatecznie stwierdziła następujące fakty, będące kluczowymi w sprawie działki Nr 150 w Lutówku:
  • brak wniosku Pani           z dnia 4 października 1991r. o możliwość zagospodarowania działki, skierowanego do ówczesnego Kierownika Referatu Oświaty.
  • z decyzji wydanej przez Kierownika Referatu Oświaty wynika zgoda na prowadzenie na działce plantacji świerków na okres 5 lat, tymczasem podczas wizji lokalnej stwierdzono iż uprawa przekracza okres 10-letni.
    Z powyższych faktów wynika prawdopodobieństwo, iż Pani           dopiero po nasadzeniu świerków (założeniu plantacji) starała się o prawne zalegalizowanie tejże uprawy.
  • opinia prawna sporządzona przez radcę prawnego Urzędu dementuje możliwość nabycia działki przez Panią          w ramach prawa pierwokupu.
  • w umowie dzierżawy na dzierżawę działki sporządzonej w 2002r. zawarta jest charakterystyka gruntu, określona jako grunt orny
  • odmowa podpisania przez Panią          projektu umowy dalszego dzierżawienia gruntów

Komisja postanowiła, iż na swoim następnym posiedzeniu wypracuje odpowiednie stanowisko w sprawie zagospodarowania działki Nr 150 w Lutówku, które następnie przedstawi do akceptacji Rady Miejskiej.

Ad.4. W wolnych wnioskach Komisja postanowiła, iż podczas następnego posiedzenia dokona lustracji Sępoleńskiego Domu Kultury a także zajmie się propozycjami do opracowania planu pracy Komisji na rok następny.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie

Przewodniczący Komisji
Tomasz Cyganek

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (17 grudnia 2004)
Opublikował: Tomasz Dix (13 marca 2005, 17:23:48)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (7 kwietnia 2023, 10:30:58)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1541