Protokół Nr 25/2005

Protokół Nr 25/2005
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 15 lipca 2005r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście

  1. Burmistrz Waldemar Stupałkowski
  2. Zastępca Burmistrza Marek Zieńko
  3. Przedstawiciel Izby Rolnej Henryk Lemański
  4. Prezes Spółdzielni Rolników Indywidualnych „SRI Rolnik”
  5. Inspektor Urzędu Miejskiego Jarosław Dera
  6. Sołtysi z terenu Gminy Sępólno Kraj.

Posiedzenie otworzył Pan Henryk Lemański, który po powitaniu zebranych poinformował, iż tematem wiodącym posiedzenia będzie omówienie zasad sprzedaży gruntów rolnych we Włościborzu, będących własności Spółdzielni SRI „Rolnik”

Na wstępie Prezes SRI „Rolnik” wyjaśnił, iż spółdzielnia zamierza sprzedać grunty rolne we Włościborzu o łącznym areale 280ha w całości, łącznie z umiejscowionymi tam budynkami. Wpływy ze sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań spółdzielni. Grunty posiadają klasę od IIIA do VI z przewagą klasy IV. Cena wywoławcza za 1ha to 12tys.zł. Nadmienił, iż nie chcieliby sprzedawać ziemi w obce ręce ale zasady ekonomii są bezwzględne.

Pan Jagodziński zapytał, czy pierwszeństwa w zakupie ziemi nie posiada Agencja Nieruchomości Rolnych? Pan Lemański wyjaśnił, iż rzeczywiście zgodnie z obowiązującymi przepisami ANR posiada prawo pierwokupu, chodzi jednak o to by wynegocjować ze spółdzielnią możliwość kupna gruntów przez indywidualnych rolników, cena wywoławcza 12tys. jest dla rolników zbyt duża. Pan Wagner zasugerował, iż należy ustalić osobę, która będzie prowadziła negocjację ze spółdzielnią. Pan Lemański stwierdził, iż to zainteresowani rolnicy powinni wybrać swojego przedstawiciela. Pan Gugnacki zasugerował, aby sołtysi zorganizowali zebrania wiejskie, na których zostałaby omówiona sprawa możliwości zakupu ziemi.

Burmistrz stwierdził, iż w całości na pewno nie jest w stanie kupić ziemi żaden rolnik dlatego też należy rozważyć czy istnieje możliwość kupna ziemi w częściach. Dlatego też jeśli spółdzielni nie uda się w pierwszym rzędzie sprzedać gruntów w całości to dopiero potem można pokusić się o zakup ziemi w częściach. Dzisiaj więc dyskusja wydaje się być bezprzedmiotowa.

Ostatecznie ustalono, iż na chwilę obecną sołtysi powinni poinformować rolników o ewentualnej możliwości zakupu ziemi w częściach. Pan Lemański poinformował, iż wyjaśnień w tej sprawie będzie udzielać biuro ARiMR (Pan    ).

Zastępca Burmistrza poinformował również zebranych o procedurze związanej z możliwością ubiegania się o środki przez rolników z tytułu strat poniesionych w wyniku suszy.

Ustalono, iż o procedurze sołtysi poinformują poszczególnych rolników, którzy będą składać wnioski do Urzędu Miejskiego, zawierające imię i nazwisko, nr działki, areał, rodzaj zasianego zboża oraz procent poniesionych strat w uprawach. Wnioski takie powinny zostać dostarczane do Urzędu w przeciągu jednego tygodnia od dnia dzisiejszego. 

Zastępca Burmistrza zwrócił się również do sołtysów aby przekazywali informacje do Urzędu o imprezach okolicznościowych odbywających się na terenie sołectw – celem ich umieszczania w Biuletynie Informacji Publicznej. 

Pan Dziarnowski przedstawił sołtysom również wnioski Komisji przedstawione na sesji Rady Miejskiej poświęconej rolnictwu.

Po wyczerpaniu posiedzenia Przewodniczący zamknął posiedzenie.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa
Henryk Dziarnowski

Protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (15 lipca 2005)
Opublikował: Tomasz Dix (4 grudnia 2005, 16:04:24)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (16 maja 2023, 15:42:25)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1255